2011. december 27., kedd

Pauleczki - Muscat lunel

Ma esti vacsorám mellé - ami pár szelet sonkás-sajtos melegszendvicsből állt - a tolcsvai Pauleczki Pincészet 2005-ös, késői szüretelésű Muscat lunel borát választottam kísérőnek.


Muscat lunel - azaz sárga muskotály, egy igazán Tokajhoz illő, ám ma már csak kisebb területen termelt szőlőfajta. Bár késői szüretről beszélünk, azért ez egy félszáraz borocska, így szerintem a kevésbé édes desszertek mellett az ilyen könnyebb szendvicsek mellé is jól sikerült választás. Főleg ha az ember a melegszendvicseket még ketchuppal is meghinti... Azt először nem is figyeltem, hogy milyen érett borral is állok szemben, csak iszogatás közben vált gyanússá, hogy nem az a frissen pezsgő, széndioxidban dúskáló itóka, hanem egy komoly, lenyugodott, érett fehérbort kortyolgatok. Testessége, kiteljesedett íze folytán akár a fűszeresebb ételekhez is nyugodtan ajánlható. 

Egészséges mélysárga szín, igazi muskotályos árnyalat, de színében még nem mutat öregedést. Barátságos, édeskés, nem túl hivalkodó muskotályos illat, némi sárgadinnye, később sárgabarack, sőt némi szilva és persze egy kis méz - talán hárs - is kiérződik. Ízében inkább a száraz felé hajló, kellően savas, ugyanakkor simulékony, bár mintha már élete delén kissé túlmutató ízvilágról beszélhetünk - de az is lehet, hogy csak a 12,5%-os alkoholtartalom zavarta meg kissé az ízérzékemet. Nem szabad tovább tartogatni, ez a bor most és itt jókor lett kibontva! Egészségünkre!

2011. december 26., hétfő

Iparos Kisvendéglő

Hezitáltam egy darabig, hogy egyáltalán szót ejtsek-e róla, de végülis megemlítem, ha már ott jártunk...
(Majd esetleg később, ha sok lesz már a "rovásomon", akkor ezt a bejegyzést talán törlöm is.)

Karácsony első napján választottuk ezt a pécsi éttermet ebédünk helyszínéül. Az étteremben teltház volt (egy idő után) és - ismerősöket is látva a vendégek között - arra következtetek, hogy a tisztes pécsi polgárok körében megfelelő közkedveltségnek örvend -, mi viszont valószínű nem válunk itt törzsvendéggé... Talán az említhető bajunk - hogy túlessünk a negatívumokon így mindjárt az elején - az volt ezzel a hellyel, hogy az előre lefoglalt asztalunkat a hátsó különteremben készítették elő, ami egy belső, eléggé zárt rész, amolyan pinceablakokkal, szóval ahová a nap sem sütött be, ellentétben azokkal az éttermi részekkel, amiken átkísértek és amik sokkal hangulatosabbnak tűntek a kellemesen beragyogó téli napfénynek köszönhetően. De állítólag ott már minden asztalnak meg volt a gazdája... És a másik zavaró tényező az volt, hogy valami fertőtlenítőszernek köszönhetően amolyan igazi kórházszaga is volt ennek a helyiségnek. Máskor örültünk volna az ilyen lelkes tisztaságnak, de itt kissé zavaró volt az ételek illatával keveredve.

Ez az a fajta étterem, ahol jó magyaros szokás szerint hatalmasak az adagok, egészen jó ízűek is az étkek, az árak pedig igazán elfogadhatóak (különösen az adagok nagyságához mérten). Az étterem tulajdonosa időként maga is körbefut jó étvágyat kívánni és meggyőződni róla, hogy minden rendben van-e, a visszatérő vendégekkel meg szinte családtagként beszélget. Szóval akinek nagy a bendője, szereti a magyaros konyhát és nem igényli a puccosabb szervírozást, azt én nem beszélném le róla. A húslevest finommetélttel meg egyszerűen grátisz adják a főétkek mellé...

Csak én voltam olyan renitens, hogy inkább a ponty halászlére szavaztam, ugyanis előző nap a szomszédom említette, hogy ez lesz náluk az ünnepi vacsora - és már akkor igen megkívántam. Jött is hatalmas tálban, külön tálalt igazi gyufatésztával, jól átfőtt és nem túl zsíros hússal, haltejjel, ikrával - szóval úgy, ahogy ez végülis elvárható. Egyedül talán a lé volt leheletnyit hígabb az általam elvártnál, de ez igazából már csak ízlés dolga, a halászlé íze, színe, illata teljesen rendben volt. És a számomra feltálalt adaggal nagyjából az egész asztaltársaság is jól lakhatott volna, már ha szeretnék a halászlét...


Nekem sikerült is ezzel a fogással jól laknom, a felét sem tudtam megenni az elém tálalt adagnak... Sejtettem én amúgy, hogy emellé már nem kellene sok mindent rendelnem, meg kicsit a gyomrom is rakoncátlankodott épp... Mégsem bírtam megállni, hogy ne rendeljek második fogásként egy fél adag harcsapörköltet kapros túrós csuszával, a la Karácsonyi menülap. Na erről nincs kép, mert nem annyira fotóra kívánkozó volt a tálalása, meg azért ebből már ettem párszor jobbat is. Ráadásul nem is várták meg, hogy befejezzem az első fogást, kihozták, mielőtt befejeztem volna az összes szálka eltávolítását. Ez azért szerintem nem lett volna illő így. Vacsora lett végül a harcsapaprikásból és azért a javát megettem. De a porció mérete itt is említést érdemel, mert a fél adag akkora volt, hogy épp csak nem csorgott le a tányérról. A harcsapörkölt ízére sem lehet panasz, jó paprikás volt, szálkás sem volt, itt ott néha mintha azért egy kis ponty is beleúszott volna... A kapros túrós csusza viszont kicsit összeállt, a túró elég szárazra sikeredett, kevéssé csúszott lefelé.

Itt borról nem regélhetek, mert a kimért borért nem rajongok (bár szerintem néha überelik egyik-másik nevesebb palackozott portékát), egy egész üveggel a jobbakból meg nem tudtam volna meginni egymagam, mivel az asztaltársaság többi tagja nem volt az a borozós fajta. De azért ha arra jártok és ezek mellett a fogások mellett döntötök, akkor jól eshet melléjük akár egy finom rozé vagy persze egy könnyedebb vörösbor, pl az oportó. Sőt a harcsapaprikás volt annyira testes, "magyaros", hogy egy merlot vagy kékfrankos is kiváló kísérője lehet!

2011. december 25., vasárnap

Karácsony esti édes gyönyör

Karácsony este nem akármilyen desszertek kerültek az ünnepi asztalra. A szinte kötelezőnek számító bejgli és gesztenyés kifli mellett a képviselőfánk és talán minden sütemények legédesebbike, a Brownie is helyet kapott az asztalon. Ilyen desszertek mellé bort választani is kihívásnak számít.

A szerencsi Árpád-hegy Pince 2010-es kései szüretelésű, édes Kabar bora kiválóan vette az akadályt és mesésen illett az ünnepi desszertekhez. 


Szerintem a legtöbben még nem is hallottatok erről a szőlőfajtáról - ami egyelőre alig 1%-át teszi ki Tokaj szőlőtermő területeinek. Jómagam is először találkoztam vele. De utánanéztem: a kabar a hárslevelű és Bouvier szőlőfajták keresztezéséből létrejött, apró bogyójú, mérgeszöld levelű, de magas cukortartalommal bíró, kiválóan aszúsodó szőlőfajta, amelyik mindössze 2006 óta számít hivatalosan elfogadott tokaji borszőlőnek. Nevét sem akárhonnan kapta: a honfoglalás korában a 7 magyar törzshöz csapódó kabarok telepedtek meg a tokaji borvidéken és ők már akkor kiválóan értettek a szőlőtermesztéshez.

Ehhez a borhoz a kiváló adottságokkal rendelkező mádi Betsek dűlőben érlelt szőlő szolgáltatta az alapanyagot. Kinyitás után kissé megszellőztetve az üveget hamar előtűntek a mézes és citrusos illatjegyek - ami ízeiben még erőteljesebben kibontakozott. A hárs és akác mézessége kiváló egyensúlyban van a citrusgyümölcsök fellelhető savanykás jellegével. Én egy pici körtét és sárgabarackot is kiéreztem ebből a Varkoly Istvánék által igen jól eltalált kompozícióból. Mindez nem túl magas, 12%-os alkoholtartalom és a komolyabb aszúkéval vetekedő legalább 120 g/l (!) cukortartalom mellett. A  kb. 6,5 g/l savtartalom miatt azonban mégsem tolakodó az édessége, ízei, illatai jól érvényesülnek az említett ünnepi sütemények mellett. A hamar kiürülő pohárba később beleszippantva is jól érezhető a töppedt aszúszőlő illata.

Ha jól sejtem, az Árpád-hegy Pince neve sem ismerős még sokak számára... Pedig megérdemelnek néhány dicsérő szót! Az egyelőre 7 hektár szőlőt művelő kézműves borászat remekművei méltán vetekednek a legnevesebb tokaji borászok nedűivel! Varkoly István tulajdonos - egyben a közismert Degenfeld birtok szőlésze - ügyesen ötvözi a régi hagyományokat és új trendeket. Ha arra jártok, érdemes a pincéjüket felkeresni! Igazi tokaji kézműves borok megfizethető áron...


2011. december 24., szombat

Köszönet és Bevezetés

Ugye milyen ügyes Laura lányom van?! Kaptam egy saját blogot Karácsonyra. Amit nagyon-nagyon köszönök Neki!

Van végre egy blogom! És milyen jól néz ki! Nekem legalábbis igen tetszik. Vidám, színes, hangulatos - az én lányomnak van érzéke az ilyesmihez! Ja és mintha kicsit ismerne is engem...:-)

Most már csak fel kell nőnöm ehhez a feladathoz...

Egy - szerintem - ide illő fotóm már van is készenlétben... Ez volnék én... Helstáb Zsolt, 47 éves, amúgy épületgépész mérnök. De ez a blog véletlenül sem a szakmámról fog szólni!


Ezt a blogot ugyanis arra szeretném használni, hogy kulináris élményeimet megosszam a hasonló indíttatású emberekkel.

Szeretem bizony a finom ételeket és a jó borokat - ezekről szeretnék néha véleményt nyilvánítani - és ha bárkinek kedve támad hozzászólni, akkor azt örömmel veszem, legyen az pozitív vagy negatív észrevétel!

Ajándék

Ezennel sok szeretettel átadom apának az új gasztroblogját, nagyon boldog karácsonyt és jó alkotást kívánok hozzá! :)